STAČILO.

Šandal

Obec · kód SK041B527866

Zvolení v posledných voľbách (2022)

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022. Uvedení sú zvolení kandidáti; nejde o údaj o tom, kto funkciu vykonáva dnes.

Starosta
Peter Šichula
kandidoval za: KDH
Poslanci zastupiteľstva (5)
kandidovali za: KDH · 3
  • Červený Lukáš
  • Dovičák Tomáš
  • Mižov Ivana
SME RODINA · 1
  • Kitiková Zuzana
kandidovali za: SMER - SD · 1
  • Slivka Ján
Obyvatelia (31. 12. 2025)
314
Rozloha (2025)
10,9 km²
Hustota obyvateľstva
28,8
obyvateľov na km²
Ženy / muži
144
170 mužov

Vývoj počtu obyvateľov

2010
305
začiatok radu
2011
317
▲ +12 (+3,93 %)
2012
330
▲ +13 (+4,10 %)
2013
322
▼ -8 (-2,42 %)
2014
312
▼ -10 (-3,11 %)
2015
311
▼ -1 (-0,32 %)
2016
316
▲ +5 (+1,61 %)
2017
325
▲ +9 (+2,85 %)
2018
324
▼ -1 (-0,31 %)
2019
330
▲ +6 (+1,85 %)
2020
317
▼ -13 (-3,94 %)
2021
314
▼ -3 (-0,95 %)
2022
316
▲ +2 (+0,64 %)
2023
316
= 0 (0,00 %)
2024
318
▲ +2 (+0,63 %)
2025
314
▼ -4 (-1,26 %)

Zmena je oproti predchádzajúcemu zobrazenému roku. Zelená = nárast, červená = pokles. Mesto/kraj/okres je súčet obcí a platí len pre rok, v ktorom sú známe údaje.

Referendum 2026

Zapísaných voličov: 254 · zúčastnilo sa: 34 · účasť: 13,38 %

Výsledky v tejto obci (6 riadkov)
Výsledky: Referendum 2026
Otázka / odpoveďHlasovPodiel
Otázka 1 — Áno 3088,23 %
Otázka 1 — Neplatné hlasy 25,88 %
Otázka 1 — Nie 25,88 %
Otázka 2 — Áno 2573,52 %
Otázka 2 — Nie 720,58 %
Otázka 2 — Neplatné hlasy 25,88 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľba prezidenta SR 2024 – 2. kolo

Zapísaných voličov: 246 · zúčastnilo sa: 140 · účasť: 56,91 %

Výsledky v tejto obci (2 riadkov)
Výsledky: Voľba prezidenta SR 2024 – 2. kolo
KandidátPolitický subjektHlasovPodiel
Peter Pellegrini — 9870,50 %
Ivan Korčok — 4129,49 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľba prezidenta SR 2024 – 1. kolo

Zapísaných voličov: 248 · zúčastnilo sa: 121 · účasť: 48,79 %

Výsledky v tejto obci (11 riadkov)
Výsledky: Voľba prezidenta SR 2024 – 1. kolo
KandidátPolitický subjektHlasovPodiel
Peter Pellegrini (P) — 6554,62 %
Ivan Korčok (P) — 3025,21 %
Štefan Harabin — 1815,12 %
Krisztián Forró — 21,68 %
Patrik Dubovský — 21,68 %
Igor Matovič — 10,84 %
Marian Kotleba — 10,84 %
Andrej Danko (X) — 00,00 %
Ján Kubiš — 00,00 %
Milan Náhlik — 00,00 %
Róbert Švec (X) — 00,00 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Zapísaných voličov: 254 · zúčastnilo sa: 81 · účasť: 31,88 %

Výsledky v tejto obci (14 riadkov)
Výsledky: Voľby do Európskeho parlamentu 2024
Politický subjektHlasovPodiel
SMER - sociálna demokracia 2329,11 %
Kresťanskodemokratické hnutie 1215,18 %
Progresívne Slovensko 1113,92 %
REPUBLIKA 911,39 %
HLAS - sociálna demokracia 78,86 %
Demokrati 45,06 %
Sloboda a Solidarita 33,79 %
Slovenská národná strana 22,53 %
Slovenský PATRIOT 22,53 %
Spájame Občanov Slovenska - SOSK 22,53 %
Komunistická strana Slovenska 11,26 %
Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko 11,26 %
Kresťanská únia 11,26 %
ZDRAVÝ ROZUM 11,26 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Referendum 2023

Zapísaných voličov: 249 · zúčastnilo sa: 107 · účasť: 42,97 %

Výsledky v tejto obci (3 riadkov)
Výsledky: Referendum 2023
Otázka / odpoveďHlasovPodiel
Otázka 1 — Áno 10699,06 %
Otázka 1 — Nie 10,93 %
Otázka 1 — Neplatné hlasy 00,00 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do Národnej rady SR 2023

Zapísaných voličov: 245 · zúčastnilo sa: 175 · účasť: 71,42 %

Výsledky v tejto obci (14 riadkov)
Výsledky: Voľby do Národnej rady SR 2023
Politický subjektHlasovPodiel
SMER - sociálna demokracia 4425,88 %
HLAS - sociálna demokracia 3218,82 %
Kresťanskodemokratické hnutie 2313,52 %
Slovenská národná strana 1810,58 %
OĽANO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK a Kresťanská únia a ZA ĽUDÍ 158,82 %
REPUBLIKA 116,47 %
Progresívne Slovensko 74,11 %
Sloboda a Solidarita 63,52 %
Demokrati 42,35 %
SME RODINA 42,35 %
Komunistická strana Slovenska 21,17 %
Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko 21,17 %
PRINCÍP 10,58 %
SRDCE vlastenci a dôchodcovia - SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA 10,58 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov 2022

Zapísaných voličov: 246 · zúčastnilo sa: 150 · účasť: 60,97 %

Výsledky v tejto obci (10 riadkov)
Výsledky: Voľby do orgánov samosprávnych krajov 2022
KandidátPolitický subjektHlasovPodiel
Milan Majerský (zvolený) KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ 6546,42 %
Michal Kaliňák Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, SZÖVETSÉG - ALIANCIA 4129,28 %
Milan Mazurek REPUBLIKA 1611,42 %
Ján Bync Nezávislý kandidát 75,00 %
Patrícia Reváková NK/NEKA 32,14 %
Filip Kuffa ŽIVOT 21,42 %
Ingrid Tomková ĽS Naše Slovensko 21,42 %
Michal Biganič Nezávislý kandidát 21,42 %
Jozef Mihalčin (X) SRDCE - SNJ - sv 10,71 %
Ľubomír Goliaš (X) Hnutie ONÁS 10,71 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022

Zapísaných voličov: 246 · zúčastnilo sa: 159 · účasť: 64,63 %

Zvolení kandidáti tejto voľby (starosta/primátor, predseda kraja a poslanci zastupiteľstva) sú uvedení vyššie v rámčeku Zvolení v posledných voľbách.

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do Národnej rady SR 2020

Zapísaných voličov: 249 · zúčastnilo sa: 156 · účasť: 62,65 %

Výsledky v tejto obci (15 riadkov)
Výsledky: Voľby do Národnej rady SR 2020
Politický subjektHlasovPodiel
SMER - sociálna demokracia 3925,16 %
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA 2314,83 %
Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko 1811,61 %
Slovenská národná strana 159,67 %
SME RODINA 159,67 %
Kresťanskodemokratické hnutie 138,38 %
VLASŤ 117,09 %
Sloboda a Solidarita 63,87 %
Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia 42,58 %
ZA ĽUDÍ 42,58 %
DOBRÁ VOĽBA 31,93 %
Demokratická strana 10,64 %
MOST - HÍD 10,64 %
Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku 10,64 %
Slovenské Hnutie Obrody 10,64 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľba prezidenta SR 2019 – 2. kolo

Zapísaných voličov: 249 · účasť: 43,37 %

Výsledky v tejto obci (2 riadkov)
Výsledky: Voľba prezidenta SR 2019 – 2. kolo
KandidátPolitický subjektHlasovPodiel
Maroš Šefčovič — 7267,28 %
Zuzana Čaputová — 3532,71 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľba prezidenta SR 2019 – 1. kolo

Zapísaných voličov: 244 · účasť: 43,03 %

Výsledky v tejto obci (15 riadkov)
Výsledky: Voľba prezidenta SR 2019 – 1. kolo
KandidátPolitický subjektHlasovPodiel
Maroš Šefčovič — 3129,80 %
Štefan Harabin — 2120,19 %
Zuzana Čaputová — 2120,19 %
Marian Kotleba — 1716,34 %
František Mikloško — 65,76 %
Milan Krajniak — 54,80 %
Béla Bugár — 10,96 %
Bohumila Tauchmannová — 10,96 %
Eduard Chmelár — 10,96 %
Ivan Zuzula — 00,00 %
József Menyhárt (X) — 00,00 %
Juraj Zábojník — 00,00 %
Martin Daňo — 00,00 %
Robert Mistrík (X) — 00,00 %
Róbert Švec — 00,00 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do Európskeho parlamentu 2019

Zapísaných voličov: 254 · účasť: 20,86 %

Výsledky v tejto obci (16 riadkov)
Výsledky: Voľby do Európskeho parlamentu 2019
Politický subjektHlasovPodiel
SMER - sociálna demokracia 1018,86 %
Slovenská národná strana 815,09 %
Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia 611,32 %
Kresťanskodemokratické hnutie 59,43 %
NÁRODNÁ KOALÍCIA 47,54 %
HLAS ĽUDU 35,66 %
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) 35,66 %
SME RODINA - Boris Kollár 35,66 %
Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko 23,77 %
Kresťanská únia 23,77 %
Sloboda a Solidarita 23,77 %
DOMA DOBRE 11,88 %
Koalícia Komunistická strana Slovenska, VZDOR - strana práce 11,88 %
KOREKTÚRA - Andrej Hryc 11,88 %
MOST - HÍD 11,88 %
STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI 11,88 %

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018

Zvolený/á starosta: Jaroslav Mikula (kandidoval za: KDH)

Zvolení poslanci zastupiteľstva (5)

kandidovali za: KDH · 3
  • Červený Lukášobvod 181 hlasov
  • Šichula Peterobvod 1117 hlasov
  • Vaško Pavolobvod 194 hlasov
kandidovali za: NÁRODNÁ KOALÍCIA · 1
  • Maťašová Máriaobvod 183 hlasov
kandidovali za: SMER-SD · 1
  • Kitiková Zuzanaobvod 179 hlasov

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2014

Zvolený/á starosta: Jaroslav Mikula (kandidoval za: KDH)

Zvolení poslanci zastupiteľstva (5)

kandidovali za: KDH · 3
  • Bochmač Ľubomír91 hlasov
  • Cuba Pavol74 hlasov
  • Vaško Pavol60 hlasov
kandidovali za: MOST - HÍD · 1
  • Šichula Peter65 hlasov
kandidovali za: SDS · 1
  • Maťašová Mária73 hlasov

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2002

Zvolený/á starosta: Ján Slivka (kandidoval za: HZDS)

Výsledky volieb sú zo zdroja v zverejnenej podobe (bez prepojenia kandidátov na iné osoby v databáze). Ak riadok chýba, zdroj ho neuvádza. Nejde o hlasovanie poslancov v zastupiteľstve.

Zloženie zastupiteľstva →

Zastupiteľstvo a hlasovania poslancov

Údaje o rokovaní zastupiteľstva a hlasovaní poslancov pre toto územie zatiaľ nie sú k dispozícii (nemáme overený zdroj s jasnými podmienkami použitia).

Zdroj: Štatistický úrad SR – Data API v2 (CC BY 4.0 (publisher listing; terms page not machine-readable)); voľby: Štatistický úrad SR, volby.statistics.sk (CC BY 4.0), záznam; stiahnuté 2026-10-08.