Nemocnice kolabujú, ľudia umierajú a lekári neliečia! Prečo?
Jeden z dlhodobo kritizovaných javov pri tretej vlne Covid-19 je včasné neodchytenie a neliečenie pacientov na úrovni obvodných lekárov.
Ako je to naozaj?
Ešte v decembri upozorňoval NKÚ na kritickú situáciu s nedostatkom pediatrov i všeobecných lekárov. Informácie potvrdili aj niektorí lekári pre médiá. Z uverenjnených dát vyplýva, že na 100.000 obyvateľov pripadá cca 49 lekárov v priemere. To znamená, že lekári majú vo svojej kartotéke medzi 1.300 až 2.000 pacientov.
Čo to v praxi znamená?
Drvivá väčšina ľudí lekára nenavštívi, ako je rok dlhý. Mnohých obvodní lekári zdedili po predchodcovi, niektorí sa prisťahovali do spádovej oblasti. A tým pádom ich lekár vôbec nepozná. Ergo, už len prvotný kontakt s pacientom nebude na 5 minút ani zďaleka. Keď si zarátame PNky aj samotných lekárov, prípadne opakované kontroly predošlých pacientov, je skrátka fyzicky náročné, aby jeden lekár bezchybne vyšetril také kvantum ľudí.
Koľko teda?
Aj keď by sme dali hraničnú hodnotu priemeru 6 pacientov za hodinu, za deň to činí necelých 50 pacientov. Pri odhadovanej inkubačnej dobe delta variantu koronavírusu štyroch dní tak schopnosť vybavenia troch stoviek pacientov za týždeň nestíha pokrývať taký rýchly nárast pozitívnych prípadov. A častokrát prehliadané príznaky zdravotných problémov môžu len problém pacienta prehĺbiť.
Čo sa dá robiť?
Magické riešenie nie je, iba súbor podporných opatrení. Dlhoročný marazmus, ktorý viedol za minulých vlád k úpadku zdravotníctva, odpor a ignorácia opatrení či šírenie lží dezinfo scénou situácii určite neprospievajú.
Pomôže rešpektovanie opatrení i práva na život druhých – zraniteľných skupín, či starostlivosť o seba, pomôže aj úcta a dôvera k zdravotníkom a zdravotnému personálu či odborníkom. A pomôže hlavne nedôverovať populistom, u ktorých sa za mesiac dokážu štyri klamstvá a preukazujú elementárnu vulgárnosť k oponentom. Dnes bude obeťou oponent, zajtra priaznivec.
Ostaňte zdraví!